MHO/DHO5000 Series
The MHO/DHO5000 series is RIGOL's first 8-channel digital oscilloscope, supporting up to 8 analog channel inputs, with a maximum real-time bandwidth of 1 GHz and a maximum real-time sampling rate of 4 GSa/s.
Bandwidth : 500 MHz to 1 GHz
Sample Rate : 4 GSa/s
Vertical Resolution : 12-bit vertical resolution
Channels : 4 to 6 channels
Arbitary Wave Length : 500 Mpts
Main Image
Features
4/6/8 Analog Channel
4/6/8 Analog Channel
Compact Design
The DHO5000 series features a compact design with dimensions of 335 mm (W) × 235 mm (H) × 154 mm (D), minimizing desktop space usage. Its 5U rack mount height makes it an efficient solution for system integration, improving cabinet utilization and overall compactness.